10 powodów, dla których ludzie nadużywają narkotyków

Powody, dla których ludzie używają narkotyków różnią się znacznie dla każdej osoby. Częściej niż nie, osoba stara się naprawić problem w swoim życiu i widzi narkotyki jako rozwiązanie.

Młoda osoba może próbować dopasować się do swoich rówieśników i postrzega używanie narkotyków lub alkoholu jako sposób na poczucie "bycia częścią". W przeciwieństwie do tego, wiele osób używa narkotyków jako sposobu na samoleczenie. Od przewlekłego bólu do zaburzeń zdrowia psychicznego, wiele osób używa narkotyków, aby złagodzić objawy dolegliwości.

Oto lista dziesięciu najlepszych powodów, dla których ludzie używają narkotyków:

1 Eksperymentowanie

Nierzadko uzależnienie wynika z tego, że dana osoba jest ciekawa i eksperymentuje z narkotykami lub alkoholem. Jest to scenariusz, który często zaczyna się od młodej osoby używającej alkoholu lub marihuany z ciekawości. Choć wydaje się to nieszkodliwe, młodzież eksperymentująca z narkotykami i alkoholem jest bardziej narażona na rozwój zaburzeń związanych z używaniem substancji, zgodnie z danymi National Institute on Drug Abuse.

2 Historia rodzinna/genetyka

Jeśli masz w rodzinie historię uzależnienia od narkotyków, możesz mieć genetyczne predyspozycje do rozwoju uzależnienia od narkotyków lub alkoholu. Stwierdza się, że około 30% - 70% ryzyka uzależnienia danej osoby jest związane z genami, z którymi się rodzi oraz z innymi czynnikami społecznymi.

3 Leki na receptę

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że każdy lek przepisany przez lekarza jest bezpieczny. Niestety, nie zawsze tak jest. Lekarze przepisują leki, aby złagodzić objawy fizycznych lub psychicznych problemów zdrowotnych. Jednak wiele osób nie jest odpowiednio wyedukowanych na temat ryzyka, jakie te leki mogą ze sobą nieść. Przewlekły ból jest często zarządzany przez leki opioidowe, które są bardzo uzależniające. W zależności od ilości używanych i innych czynników, ktoś może wymagać detoksykacji medycznej tylko po to, aby przestać używać opioidów. Podobnie, osoby cierpiące na lęki i depresję mogą mieć przepisywane leki uzależniające, aby złagodzić objawy. Często dostępne są leki nie uzależniające i/lub usługi związane z leczeniem bólu.

4 Samotność

Uzależnienie może rozpocząć się, gdy dana osoba czuje się samotna lub jest odizolowana od przyjaciół i rodziny. Osoby te sięgają po narkotyki i alkohol myśląc, że wypełnią one pustkę, z którą żyją. Osoby, którym brakuje pozytywnych codziennych interakcji, mogą zdecydować się na używanie substancji, aby poczuć się szczęśliwym lub zadowolonym. Dodatkowo, użytkownicy zaczynają się dalej alienować, jeśli obawiają się, że zostaną osądzeni lub że pomoc nie jest dla nich dostępna.

5 Presja rówieśników

Presja rówieśników dotyczy zazwyczaj nastolatków lub młodych dorosłych. Potrzeba dopasowania się, na pewnym poziomie, jest wbudowana w każdego z nas. Niektórzy ludzie mogą czuć potrzebę uczestniczenia w potencjalnie szkodliwych działaniach, aby to osiągnąć. Presja związana z przebywaniem w otoczeniu innych osób nadużywających narkotyków lub alkoholu może skłonić kogoś do pójścia w ich ślady.

6 Narkotyki i alkohol mogą wprawiać w dobry nastrój

Istnieje popularny cytat w Wielkiej Księdze Anonimowych Alkoholików, który stwierdza: "Mężczyźni i kobiety piją zasadniczo dlatego, że podoba im się efekt wywołany przez alkohol". Choć wydaje się to oczywiste, niektórzy ludzie lubią ten efekt tak bardzo, że nie są w stanie przestać. To może być trudne do zobaczenia szkody w czymś, co sprawia, że czujesz się dobrze.

7 Zaburzenia zdrowia psychicznego

Depresja, lęk i PTSD mogą zwiększać ryzyko rozwoju uzależnienia. Używanie substancji do radzenia sobie z trudnymi uczuciami może wydawać się dla niektórych łatwiejszą drogą. Chociaż czasami mogą one wydawać się wyniszczające, istnieje pomoc dostępna dla każdego, kto zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Leki nie-narkotyczne są często dostępne dla większości zaburzeń zdrowia psychicznego. Warto skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy istnieje alternatywa dla leków uzależniających.

8 Rekreacja

Wiele osób sięga po narkotyki lub alkohol w celach towarzyskich z przyjaciółmi lub aby "odprężyć się" po ciężkim dniu. Substancje te często postrzegają jako sposób na relaks lub oczyszczenie umysłu. Osoby rekreacyjnie używające narkotyków są nadal narażone na ryzyko uzależnienia, jeśli ich używanie staje się częstsze lub jeśli używają silnie uzależniających substancji.

9 Alkohol to za mało

Dla niektórych alkohol przestaje wystarczać. Kilka piw po pracy lub drinki z przyjaciółmi w lokalnym barze nie dają już takiego efektu jak kiedyś. Niektóre osoby kończą "goniąc za szumem", który kiedyś mogli osiągnąć przy pomocy kilku drinków. Może to sprawić, że ktoś staje się bezsilny wobec alkoholu i nie jest w stanie z niego zrezygnować.

10 Samoleczenie

Osoby zmagające się z wieloma różnymi dolegliwościami mogą sięgać po narkotyki lub alkohol, aby złagodzić swój ból. Zaburzenia zdrowia psychicznego i przewlekły ból sprawiają, że niektórzy szukają rozwiązań na własną rękę. Alkohol lub inne substancje mogą złagodzić objawy i wydawać się rozwiązaniem krótkoterminowym. Jednak ludzie powinni szukać możliwych do opanowania, długoterminowych rozwiązań pod nadzorem lekarza, aby zwalczyć te problemy.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie sięgają po narkotyki. Wiedząc ryzyko korzystania z alkoholu i innych narkotyków jest połowa bitwy. Kiedy edukujemy się w tych kwestiach, jesteśmy bardziej prawdopodobne, aby podjąć lepsze decyzje w przyszłości.

Powiązane wpisy