Jak się zaczyna uzależnienie od hazardu?

gra hazardowaTak samo jak w przypadku innych uzależnień również to związane z hazardem wygląda podobnie. Najczęściej będzie jedna próba gry, potem jeden sms, jeden telefon. Z czasem będzie to dwa, trzy, cztery razy aż nie zauważymy, gdy w organizmie powstanie stały ciąg do gry hazardowej. W takim uzależnieniu mamy często podobne mechanizmy jak przy uzależnieniu od alkoholu. Podstawy hazardu to najczęściej chęć budowania większego posiadania, większej ilości pieniędzy. Niekiedy ludzie w ten sposób budują u siebie adrenalinę, pojawia się żyłka hazardzisty. Najbardziej niebezpieczne wydają się być automaty oraz granie przez telefon. Na początek dostajemy bowiem bardzo proste pytanie, które ma nam zasugerować, że będzie łatwo wygrać. Dlatego rozpoczynamy grę i mimo, że znamy odpowiedź nie da się dodzwonić do programu, by wygrać. W związku z tym zamiast zysków generują się nam straty. Tak osoby grające tracą praktycznie wszystkie oszczędności a odegrać się im bardzo trudno.

Za hazardem idą natomiast problemy dla całej rodziny. Nie ma tutaj znamion choroby jednostkowej. Cała rodzina i sam uzależniony są niszczeni przez nadmierną grę hazardową. Żeby rozpoznać czy istnieje problem uzależnienia od hazardu trzeba zauważyć takie symptomy:

- co najmniej dwa epizody związane z grą w ciągu minionego roku

- mimo tego, że gracz traci stara się ciągle kontynuować granie

- u osoby występuje wielkie pragnienie ciągłej gry, z którym trudno sobie poradzić

- grający jest pochłonięty myśleniem, które związane jest z grą i całą jej otoczką.

Uzależnienie od hazardu

leczenie hazardzistyLecznie powinno się prowadzić podobnie jak przy innych uzależnieniach. Najważniejsze, by taka osoba była w stanie rozumieć, że istnieje problem. Zanim to nastąpi nie ma co liczyć na jakieś przełomy i zmiany. Osoby uzależnione najczęściej czują z przegranej satysfakcję. Dla wielu jest to bowiem powód, który skłania do dalszej gry, ponieważ osoba taka liczy na to, że w końcu uda się jej odegrać. W ostateczności taki patologiczny hazard prowadzi do masy różnych problemów. U grającego pojawia się rozpad rodziny, problemy finansowe oraz jego fizyczny i psychiczny upadek. Mogą się pojawiać po przegranych myśli oraz próby samobójcze. Niestety u wielu uzależnionych istnieje taki problem, że nie chcą one zrozumieć, że mają problem, który trzeba leczyć. Taką świadomość musi mieć hazardzista. Uzależnienie takie, by je uleczyć powinno być oparte na sile samego hazardzisty, niestety takie osoby mają często niestabilną emocjonalnie sytuację i to utrudnia im zmianę życia. Pomocy najlepiej szukać w specjalnych ośrodkach, które zajmują się leczeniem takich uzależnień, gdyż wtedy rzeczywiście można oczekiwać, że pojawią się efekty leczenia.

Powiązane wpisy