Nastolatki - wyjątkowe istoty

W ciągu setek lat antropolodzy zidentyfikowali wyjątkowe stworzenie przemierzające planetę Ziemię. Obserwatorzy przez wieki zauważyli, że istoty te mogą czasami zachowywać się irracjonalnie i impulsywnie, co sugeruje ograniczoną zdolność do rozumowania i osądu. - Nazwa przypisana do tych unikalnych istot? - Ludzki nastolatek.

Nastolatki są złożone. Ich mózgi nie są jeszcze w pełni rozwinięte, są niedojrzałe emocjonalnie i często podejmują złe decyzje. Mogą zachowywać się impulsywnie, podejmować irracjonalne decyzje i uczestniczyć w ryzykownych zachowaniach. Osoby z problemami związanymi z nadużywaniem substancji są jeszcze bardziej złożone, a te z dodatkowymi zaburzeniami współwystępującymi są jeszcze bardziej złożone.

Lata nastoletnie są etapem rozwoju, w którym dążą do niezależności, ale czują się uzależnieni od rodziców i innych autorytetów. Jest to sytuacja typu Catch-22. W tych latach, dzieci kwestionują autorytet i dążą do niezależności, ale czują się uwięzione, będąc zależnymi od rodziców w kwestii jedzenia, schronienia i ochrony. Ten oczywisty konflikt może wywołać niechęć i stworzyć trudną dynamikę zarówno dla nastolatka, jak i dla rodziców. Nadużywanie substancji zwykle prowadzi do nieakceptowalnych zachowań i dodatkowego stresu dla całej rodziny. Niezależnie od dynamiki rodziny przed rozpoczęciem nadużywania substancji, nastolatek nadużywający substancji staje się zidentyfikowanym problemem, z wieloma wrogościami skierowanymi w jego stronę.

Kiedy nastolatek ulega uzależnieniu od substancji, dynamika rodziny ulega zmianie. Pojawiają się ostre uczucia, a role członków rodziny zmieniają się. Z tego powodu konieczne jest, aby cała rodzina zaangażowała się w proces zdrowienia.

Nastolatki, które ulegają zaburzeniom związanym z używaniem substancji, zaczynają, ponieważ lubią to, jak się czują. Z czasem potrzebują coraz więcej i więcej, aby uzyskać pożądany efekt. Jako specjaliści od uzależnień wiemy o tym. Nazywamy to "pogonią za pierwszym hajsem". Z czasem trudno jest go powielić, więc osoby te mają tendencję do zażywania coraz większej ilości wybranego narkotyku lub poszukiwania silniejszych (i bardziej niebezpiecznych) alternatyw.

Jeśli osoby nadużywające substancji chemicznych zmieniających nastrój sięgają po nie dlatego, że lubią to, jak się czują, lub dlatego, że nie podoba im się to, jak się czują bez substancji zmieniających nastrój w ich organizmie, nasuwa się pytanie: "Dlaczego nie podoba im się to, jak się czują? Dlaczego nie mogą być po prostu zadowoleni z życia?

Próbujemy pomóc im zidentyfikować te podstawowe problemy, które uniemożliwiają im po prostu cieszyć się życiem na własnych warunkach. Dla każdego nastolatka może to być coś innego. Może to być coś tak prostego, jak to, że nie czują, że pasują do swoich rówieśników. Dla niektórych mogą to być jakieś problemy związane z nadużyciami w przeszłości. Może to być wiele różnych rzeczy, które staramy się zidentyfikować i pomóc rozwiązać.

Jakie podejście jest najlepsze w pracy z nastolatkami? Istnieją różne opinie na temat najlepszego podejścia terapeutycznego, które należy stosować w leczeniu nastolatków z powodu zaburzeń związanych z używaniem substancji. W New Beginning Adolescent Recovery Center przyjmujemy koncepcję abstynencji i filozofię 12 Kroków. Dodatkowo, stosujemy kilka metod terapeutycznych: Terapię Poznawczo-Behawioralną, Terapię Racjonalno-Emotywną, Terapię Rzeczywistości, Muzykoterapię, Terapię przez Sztukę, Kurs Wyzwania Linowego i inne.

Jednak bez środowiska, które sprzyja prawdziwej refleksji i zmianie, te metody terapeutyczne nie będą tak skuteczne, jak byśmy sobie tego życzyli. W New Beginnings stworzyliśmy coś, co nazywamy inicjatywą "Lean Forward", aby stworzyć środowisko, w którym nasze dzieci mogą się rozwijać. Inicjatywa ta jest zakorzeniona w tworzeniu pozytywnej kultury rówieśniczej i środowiska.

To podejście zaczyna się w momencie, gdy nastolatek po raz pierwszy stawia stopę na naszym terenie. Przed rozpoczęciem leczenia, dzieci te czują się jak czarna owca w rodzinie, lub "zidentyfikowana wpadka". Ich poczucie własnej wartości jest niskie, często okazują frustrację i złość. Ale kiedy przybywają do New Beginnings, są traktowane w zupełnie inny sposób przez każdego członka naszego zespołu.

Lean Forward używa akronimu, aby podsumować główne założenia tej inicjatywy: REALISM, który oznacza Szacunek, Empatię, Akceptację, Miłość, Informację, Wsparcie i Motywację. Od momentu, gdy nastolatek postawi stopę na kampusie New Beginnings, negatywne etykiety i skojarzenia znikają. W kochającym, troskliwym środowisku, nastolatki mają większą szansę na zbadanie swojego życia, zachowania, postrzegania i uczuć - oraz gotowość do przyjęcia zdrowszego stylu życia, wolnego od substancji chemicznych zmieniających nastrój.

Powiązane wpisy