Rodzice dzieciom: Przeformułowanie rozmowy

Jako kierownik programu dla organizacji non-profit, która stara się edukować młodzież na temat niebezpieczeństw związanych z nadużywaniem leków na receptę, największą przeszkodą, z jaką się spotykam, jest zaprzeczanie. Nie ze strony młodzieży - oni wiedzą, co się dzieje wokół nich, ale ze strony dorosłych w ogóle, a rodziców w szczególności. Wielu rodziców niechętnie rozmawia o nadużywaniu leków na receptę, ponieważ obawiają się podsunąć dzieciom pomysły lub mylnie sądzą, że ich dzieci nigdy nie nadużyłyby leków na receptę.

Niedawno rozmawiałem z liderem programu młodzieżowego, w który zaangażowany jest mój syn, który twierdził, że żaden ze 150 nastolatków w jego programie nigdy nie eksperymentował z lekami na receptę. Jednak kiedy opowiedziałem synowi o tej rozmowie, natychmiast wymienił nazwiska kilku uczniów z tej samej grupy młodzieżowej, o których wiedział, że nadużywali leków na receptę. Powiedział również, że podejrzewa, iż jest znacznie więcej młodzieży, o której nie wie, że nadużywała leków na receptę. Jednak ten lider był przekonany, że młodzież zaangażowana w jego program nie była kuszona przez leki na receptę. Dorośli są strażnikami młodzieży, więc musimy znaleźć sposób, aby otworzyć ich na dialog o nadużywaniu leków na receptę. Możemy zacząć od skupienia się na uzależnieniu jako schorzeniu, któremu można zapobiec. Kiedy nadamy tej rozmowie ramy, które skupią się na wyborze zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom, umożliwią nam dostęp do swojej młodzieży.

Ci z nas, którzy zajmują się uzależnieniami wiedzą, że obecna epidemia heroiny jest w dużej mierze wynikiem rozprzestrzeniania się nadużywania leków na receptę i że leki na receptę są najczęściej nadużywanym narkotykiem wśród nastolatków, zaraz po marihuanie. Rodzice nie chcą myśleć o tym, że ich dzieci mogą wyrywać tabletki z rodzinnej apteczki, a tym bardziej mówić o możliwości, że młodzi ludzie w ich życiu mogą uzależnić się od tych tabletek, a następnie przerzucić się na tańszą heroinę. "Moje dziecko ćpunem heroinowym? Nigdy!!!" Jeśli zaczniemy od słów: "Hej, czy wiesz, że uzależnienie jest chorobą, której można zapobiec? Porozmawiajmy o tym, jak możemy uchronić twoją rodzinę przed tym schorzeniem", są otwarci na dyskusję. To zupełnie naturalne.

Rodzice chcą chronić swoje dzieci przed wszystkimi rodzajami rzeczy - od niebezpieczeństwa związanego z wbieganiem na ulicę, gdy są małymi dziećmi, po potencjalnie śmiertelne konsekwencje wysyłania przez nastolatków SMS-ów podczas prowadzenia samochodu. Rodzice podkreślają wartość dobrego odżywiania i ćwiczeń fizycznych, aby zapobiec chorobom i otyłości. Rodzice upewniają się, że ich dzieci są świadome rodzinnych problemów zdrowotnych, do których mogą mieć dziedziczne skłonności, takie jak wysoki poziom cholesterolu czy rak piersi. Kiedy nadajemy rozmowie ramy zapobiegania chorobom, pozbywamy się strachu, który zwykle wywołuje ten temat i zastępujemy go silnym pragnieniem edukacji i ochrony bliskich. Nagle dorośli są otwarci na to, co mamy do powiedzenia i zachęcają nas do informowania ich młodzieży.

Kiedy mówimy o uzależnieniu z perspektywy medycznej, zapewniamy również bezpieczną platformę, z której można mówić o ludziach cierpiących z powodu uzależnienia. Zmienia to diametralnie sposób postrzegania osób uzależnionych: nie są to już ćpuny, które powinny "wziąć się w garść"; są to ludzie tacy sami jak ty i ja, którzy cierpią z powodu choroby. Dla większości ludzi jest to objawienie, które odrzuca wstyd, jaki przez lata odczuwały osoby cierpiące z powodu uzależnienia i ich rodziny. Musimy przypomnieć ludziom, że istnieje pomoc i nadzieja dla ludzi cierpiących na uzależnienie, tak jak istnieje pomoc i nadzieja dla ludzi cierpiących na raka.

Możemy zapobiegać nadużywaniu leków na receptę poprzez edukację wszystkich - rodziców, młodzieży i liderów społeczności - na temat choroby, jaką jest uzależnienie. Musimy mówić o uzależnieniu jako o chorobie, której można zapobiegać i którą można leczyć. W ten sposób możemy pomóc usunąć piętno związane z uzależnieniem i zapewnić, że ci, którzy cierpią z powodu uzależnienia, mogą uzyskać pomoc medyczną, której potrzebują, jednocześnie otaczając swoich bliskich wsparciem. Jest to przesłanie, które oferuje pomoc, nadzieję i uzdrowienie.

Powiązane wpisy