Z jakimi zagrożeniami wiąże się uzależnienie od narkotyków?

uzależnienie od narkotykówMówiąc o uzależnieniach, które mają najbardziej niepożądany wpływ tak na ich ofiary, jak i na osoby, które znajdują się w ich otoczeniu, często wskazuje się na uzależnienie od narkotyków. Nie powinno to stanowić dla nikogo większego zdziwienia, narkotyki są bowiem jedną z najgroźniejszych substancji wywierających wpływ na ludzki organizm. Typowe dla nich jest między innymi to, że wywołują zarówno ból fizyczny, jaki psychiczny, warto przy tym pamiętać o tym, że nie tylko wyniszczają organizm, ale również przyczyniają się do powstawaniu wielu groźnych chorób, a nawet przedwczesnej śmierci. Problemem jest również to, że mówiąc o uzależnieniu od narkotyków mamy na myśli takie, które wyjątkowo trudno jest pokonać.

Okazuje się zresztą, że bardzo łatwo jest stać się osobą uzależnioną od narkotyków. Często wystarczy jedna lub dwie próby zwłaszcza, że na początku nie brakuje okazji do ich testowania. Osoba uzależnia się stosunkowo powoli, potrzebuje jednak coraz większych dawek substancji. Sięgając po coraz cięższe narkotyki modyfikuje swój organizm i często nawet na tym etapie nie jest świadoma skali zagrożenia. Na pytanie o to, kto może paść ofiarą uzależnienia odpowiedź jest stosunkowo prosta, okazuje się bowiem, że nie ma większego znaczenia to, czy mamy do czynienia z dzieckiem, czy też z osobą dorosłą. Często okazuje się, że zerwania z nałogiem nie ułatwia nawet zajście w ciążę i to nawet pomimo rosnącej świadomości tego, jak poważnym zagrożeniem dla płodu są tego rodzaju substancje.

działanie narkotykówNarkomani muszą liczyć się nie tylko z tymi zmianami w organizmie, które wywołują same narkotyki, okazuje się bowiem, że ich przekleństwem są także choroby zakaźne. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że organizm poddawany regularnemu działaniu narkotyków jest mniej odporny, a do tego nadal dochodzi problem związany z używaniem brudnych strzykawek. Naturalnie, osoba sięgająca po narkotyki wcale nie ma zamiaru niszczyć sobie życia, a na krok taki decyduje się przede wszystkim w pogoni za nowymi doznaniami, a także po to, aby uporać się z brakiem akceptacji dotychczasowego życia. W przypadku osób bardzo młodych chęć dokonania zmiany idzie często w parze z obojętnością, która jest wykazywana przez rodziców. Ta ostatnia może być szczególnie niebezpieczna, okazuje się bowiem, że młody człowiek nie ma żadnego źródła wiedzy na temat rzeczywistych skutków uzależnienia. Obojętni rodzice już od dawna nie mają też kontroli nad swoim dzieckiem, mają więc mniej okazji do tego, aby zauważyć niepokojące zmiany i zdecydować się na interwencję, która pomoże w uporaniu się z nimi.

Powiązane wpisy